Nietypowy bohater
Grudzień 15, 2016Jubileusz 30-lecia zboru ADS w Oświęcimiu
Grudzień 19, 2017
Ideą tego krakowskiego programu jest stawianie kłopotliwych pytań dotyczących zagadnień natury teologicznej i etyczno-moralnej takich jak: czy chrześcijanin powinien walczyć podczas wojny lub zagrożenia życia? Kto tak naprawdę odpuszcza grzechy i po co jest spowiedź? Czy chrzcić niemowlęta i jaka jest rola rodziców chrzestnych?
Debata podzielona jest na cztery odrębne części. Poprzedzają ją sondy uliczne, które specjalnie na potrzeby tego projektu zostały przeprowadzone w Bielsku-Białej, Oświęcimiu oraz Krakowie. Uzupełniają one debatę o opinie społeczną, będącą zarazem punktem odniesienia do rozmowy. W rolę moderatora dyskusji wcielił się Paweł Szkołut, doktor archeologii, wykładowca i absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca języków skandynawskich oraz pasjonat historii. Z kolei gościem zmagającym się z nietypowymi pytaniami jest pastor Marek Rakowski, pełniący funkcję sekretarza w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce. Pastor Marek to doświadczony teolog, który wspólnie z żoną od lat specjalizuje się w poradnictwie małżeńskim, prowadząc między innymi seminaria na temat budowania więzi małżeńskich. Zwieńczeniem programu jest jego refleksja teologiczna, podczas której pastor próbuje znaleźć odpowiedzi na postawione pytania w oparciu o treść Starego i Nowego Testamentu.
Projekt ten został zrealizowany dzięki współpracy na linii Kraków-Oświęcim (nagrywanie
i edytowanie wideo), ale przede wszystkim zaangażowaniu wielu osób, m.in. oświetleniowców, kamerzystów, producentów, specjalisty od multimediów, dźwiękowca oraz innych członków zboru przy ul. Lubelskiej.
Tematy Debat
Cykl „Co mówi Biblia? Kontrowersje chrześcijańskie” obejmował 4 kontrowersyjne zagadnienia biblijne:
1. Przełęcz ocalonych. Czy chrześcijanin powinien walczyć?
Pierwsza część debaty zainspirowana najnowszym filmem w reżyserii Mela Gibsona, podejmuje zagadnienie walki w kontekście wartości jakie powinien posiadać chrześcijanin, oraz jego stosunku do służby wojskowej i postawy podczas ewentualnego konfliktu zbrojnego. Dotychczas obejrzało ją ponad tysiąc osób.
Film Mela Gibsona "Przełęcz ocalonych" opisuje prawdziwą historię. Jednak czy chrześcijanin nie powinien bronić swojej rodziny i ojczyzny? Co osoba wierząca ma zrobić podczas wojny? Jakie są granice obrony własnej?
2. Mam najlepszego spowiednika. Kto tak naprawdę odpuszcza grzechy?
Istnieją dwie podstawowe formy „spowiedzi”: bezpośrednio do Boga lub w konfesjonale przez pośrednictwo księdza. Która forma jest łatwiejsza? Dlaczego musimy się spowiadać, skoro Bóg jest wszechwiedzący? Dlaczego duchowni roszczą sobie prawo do odpuszczania grzechów?
3. Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?
Dlaczego decyduje się za dzieci, do jakiego kościoła maja należeć? Kiedy podjąć decyzję o chrzcie? O tym, jak na te tematy wypowiada się Pismo Święte i Jezus Chrystus, odpowiada teolog i pastor Marek Rakowski. Przybliża biblijne znaczenie chrztu i jego ewolucję na przestrzeni wieków.
4. Dzień święty. Niedziela, sobota, piątek czy którykolwiek?
Dlaczego niektórzy święcą niedzielę, niektórzy sobotę a jeszcze inni piątek? Czy to ma znaczenie i czy istnieją wytyczne, jak taki dzień obchodzić? O tym, jak na te tematy wypowiada się Pismo Święte i Jezus Chrystus, odpowiada teolog i pastor Marek Rakowski
w rozmowie z doktorem Pawłem Szkołutem.
Wśród pytań nie zabrakło tych najbardziej kontrowersyjnych: kiedy zaczyna się „dzień święty”? Co mają zrobić ci, którym strefa czasowa nie pozwala na biblijne świętowanie „od zachodu do zachodu słońca”.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do oglądania
Więcej dowiesz się na stronie internetowej
krakowskiego zboru
Krzysztof Kamiński
[ADS Oświęcim]