Tajemnice Starożytnego Egiptu
Czerwiec 21, 2016
Pokaż wszystkie

Jak sobie radzić ze stresem?

 

Stres - słowo które większości z nas kojarzy się negatywnie, jednak i on, tak jak inne odczucia pełni określoną funkcję w naszym organizmie.

 
Umiarkowany może być mobilizujący, zwiększa możliwości radzenia sobie z wymaganiami adaptacyjnymi otoczenia, dzięki czemu umożliwia rozwój psychiczny. Kiedy ustanie odczuwamy spokój i zadowolenie. Jednak co w sytuacji kiedy towarzyszy nam nieustannie?
 
Czy zdajemy sobie sprawę jak destruktywny wpływ może mieć stres chroniczny na zdrowie psychiczne i fizyczne. Ten rodzaj stresu jest niestety obecny w życiu większości z nas. Jego najczęstsze przyczyny to; brak poczucia bezpieczeństwa, trudności finansowe, wzrastające wymagania zawodowe, utrata bliskiej osoby oraz inne problemy dnia codziennego.
 
 
Badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich dwóch dziesięcioleci ukazują alarmujące statystyki dotyczące stresu: 43% ludzi dorosłych odczuwa niekorzystne skutki zdrowotne nim wywołane, 75 do 90% wszystkich wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu dotyczy dolegliwości związanych z chronicznym stresem. Badacze z Uniwersytetu w Bergen stwierdzili, że ludzie żyjący w przewlekłym stresie są o 25% bardziej narażeni na rozwój choroby nowotworowej, niż osoby żyjące w umiarkowanym stresie. Niektóre z zaburzeń i chorób, do których przyczynić się może chroniczny stres: • choroby serca i naczyń • zaburzenia rytmu serca • nadciśnienie tętnicze • problemy trawienne • kłopoty ze snem • spadek odporności

Stres zbyt długotrwały przyczynia się również do rozwoju zaburzeń psychicznych, przede wszystkim takich jak: zaburzenia lękowe (nerwicowe i depresyjne). Jak zatem można go niwelować, jaką profilaktykę stosować aby móc normalnie funkcjonować i mieć nad nim kontrolę?

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykłady, podczas których doświadczeni prelegenci w przystępny sposób wyjaśniają sposoby radzenia sobie z napięciem emocjonalnym, frustracją i stresem.